Sprinten met een sportprothese (3 september, NHD - Connie Vertegaal)
Hoe hard kan je lopen met een sportprothese. Heel hard, weten de 16 leerlingen van Tabor die over anderhalve week naar Peking vliegen om de Paralympics mee te maken. Op de atletiekbaan van Hollandia woonden zij gisteravond een training bij van de gehandicapte atlete Suzan Verduijn.
De 24-jarige Verduijn is oud-leerlinge van Oscar Romero. Toen ze 11 jaar was verstuikte ze haar enkel bij een potje voetbal. Daar liep ze een complicatie van op (posttraumatische dystrofie) die zo ernstig was dat ze 8 jaar niet kon lopen. ,,Ik heb mijn hele middelbare schooltijd op krukken gelopen of in een rolstoel gezeten'', zegt ze. ,,Ik heb nooit meegedaan aan gymnastiek.''
Uitzicht op genezing was zo slecht, dat Verduijn op haar 19e het besluit nam om haar onderbeen te laten amputeren en met een prothese verder te gaan. ,,Pas toen ben ik serieus gaan sporten. Ik ben zomaar eens bij Hollandia gaan kijken. En dat is een beetje uit de hand gelopen. Het was een heel bijzondere gewaarwording om hard te kunnen lopen. Het was alsof ik vloog.''
Verduijns persoonlijke record op de 200 meter is 31.15. Ze kwam met deze tijd net een halve seconde tekort om zich te plaatsen voor de Paralympics. ,,Ik wil er nu over vier jaar in Londen bij zijn.'' Om dit te bereiken traint Suzan Verduijn zo'n 15 uur in de week. Drie of vier keer per week is ze op de atletiekbaan in Hoorn te vinden. Alsof dat niet genoeg is traint ze twee keer per week in Amsterdam, waar ze inmiddels vanwege haar studie geneeskunde is gaan wonen. Suzan Verduijn loopt voorop in de training met achter haar de Tabor-scholieren die naar Peking gaan.
Tabor vindt sponsors Pekingreis (27 augustus, NHD - Martin Menger)
Een groep leerlingen van scholengemeenschap Tabor gaat in september een weekje naar de Paralympics in Peking. Coördinator Tom de Groen van de school heeft kans gezien voldoende sponsors te werven om de reis mogelijk te maken.
Tabor had bij het winnen van de titel 'Sportiefste school van Nederland' al de uitnodiging van het NOC NSF gekregen om Nederland te vertegenwoordigen bij de Olympische Spelen voor sporters met een handicap in China. ,,Natuurlijk was dat een hele eer'', vertelt De Groen, die voor de Hoornse school onder andere de topsport en breedtesport coördineert. ,,Het was alleen jammer dat er geen budget voor was.''
Met als effect dat de sportdocent in het begin van deze zomer de jacht op de sponsors opende. Tabor wil met 16 leerlingen uit havo en vwo richting de Paralympics. Vier docenten gaan mee als begeleiding, wat met de gulle geldgevers op de valreep is gelukt. Naast bedrijven als de Rabobank in Hoorn, bouwbedrijf Hecon en Ergo Control uit Enschede is ook de provincie Noord-Holland over de brug gekomen met een forse subsidie.
Die laatste deed graag mee omdat het echte doel van de Tabor-trip past bij het beleid om jongeren te betrekken bij de sport voor gehandicapte leeftijdsgenoten. ,,Het gaat ons er niet eens zozeer om dat we een reis naar China gaan maken'', aldus De Groen. ,,Het echte doel is dat we meer jongeren kunnen laten warm lopen om als vrijwilliger een jongere met een beperking te helpen. De laatste groep moet er altijd extra moeite voor doen. Veel vrijwilligers zijn al wat ouderen maar de leeftijdsgenoten kunnen ook een enorm belangrijke rol spelen.''
De Groen is eerder zelf al kort naar Peking gereisd om daar de accommodaties ('we verblijven in een jeugdherberg') zelf te kunnen zien. De Chinagangers uit West-Friesland zijn onder meer gast van 'School voor het voortgezet onderwijs nr. 171' in de Chinese hoofdstad.
Het doel is onder meer om met deze leerlingen samen ook als vrijwilliger bij de Paralympics te gaan helpen. ,,Zodat we samen met deze school ons ook kunnen verdiepen in de moeite die gehandicapte sporters moeten doen'', zegt De Groen. ,,We hopen dat wij zelf een paar Nederlandse sporters kunnen vragen dat aan ons te vertellen. En dat de Chinese gastschool hetzelfde gaat doen.''
Finales
De groep heeft via de organisatie van de Paralympics zich al verzekerd van kaartjes voor minstens 4 grote finales van sportonderdelen. De deelnemers aan de reis zijn door de scholen Oscar Romero en Werenfridus voorgedragen.
,,Uitgangspunt is dat we juist de jongeren wilden meenemen die een extra stap hebben gedaan om anderen te helpen. De keuze is bewust gevallen op jongeren van zestien jaar en ouder. Dat is ook de reden waarom leerlingen van het vmbo zijn afgevallen: die zijn te jong.'' De groep vertrekt 13 september.
Chinagangers leren hannesen met stokjes (18 augustus, NHD - Martin Menger)
Er waren jongens en meiden die eerst niet konden geloven dat ze vanuit de scholengemeenschap Tabor echt naar China zouden gaan. Toch gaan ze echt. Gisteravond was stap twee van de voorbereiding: leren eten met stokjes.
De groep van 16 jongeren was voor die beproeving bijeen gekomen in restaurant Azië in Hoorn. Stuk voor stuk zijn ze voorgedragen voor deze speciale trip door de eigen docenten en schoolleiding van de Werenfridus en de Oscar Romero. De sportiefste school van Nederland kreeg van de landelijke sportkoepel de uitnodiging om naar Peking te gaan. De school heeft zelf voor de sponsoren gezorgd. Tabor wil met dit project de aandacht richten op de sporters met een beperking. Vandaar dat de groep over een paar weken afreist naar de Paralympics in de Chinese hoofdstak Peking. Het is tevens het startschot voor de uitwisseling met een school in die stad.
Gisteravond kreeg de groep scholieren eerst tekst en uitleg van atlete Marijke Mettes uit Wognum. Zij heeft zich gekwalificeerd voor de Olympische spelen voor sporters met een beperking. De Wognumse komt aan de start voor de 100 en 200 meter sprint. Ze is geboren met één hand.
Die handicap merkt ze straks ook in haar sportgebied. Namelijk dat er te weinig tegenstandsters zijn met één hand die ook aan hoogspringen doen. ,,En dat is nu net mijn favoriete onderdeel'', aldus de sprintster.
De scholieren kregen alles te horen over de voorbereiding en de manier waarop de sportkoepel de atleten richting Peking begeleid. Zo moet Marijke tijdens haar verblijf voor elk dagdeel melden waar ze is. ,,Dat komt door de hele strenge dopingcontroles.'' Dat ze zelf een hulpstuk in elkaar heeft geknutseld om ook haar armstomp voldoende afzet bij de startblokken te geven, maakte indruk.
Leon visser uit Wognum is een van de scholieren die meegaat. ,,Ik denk het een enorme indruk gaat maken'', zegt hij. ,,We hebben er enorm veel zin in. De groep krijgt volgens docent/organisator Tom de Groen met deze trip ook een prikkel om sporters met een beperking te helpen. ,,Uiteindelijk is dat ook een doel, dat deze jonge mensen een maatje kunnen worden voor iemand anders met een beperking.''
|